Nocleg z obiadokolacją - oferty HB coraz bardziej popularne wśród Gości

Czy wiesz, że coraz bardziej popularne wśród gości są oferty half-board (nocleg z obiadokolacją)? Hotele resortowe poza terminami, w których obowiązują pakiety pobytowe często oferują tylko opcję B&B. A przecież goście decydujący się na pobyt “poza sezonem” również bardzo chętnie skorzystaliby z opcji wykupienia dodatkowego wyżywienia, gdyby tylko dać im taką możliwość. Jest to również bardzo dobra opcja dla obiektów, które z wielu względów nie oferują pakietów (brak usług dodatkowych, specyfika regionu/hotelu itd.).

Poniżej znajduje się wykres, który przedstawia sprzedaż wśród obiektów, które uruchomiły oferty podstawowe z obiadokolacją lub obiadem (Wykres 1.)

Wykres 1. Udział ofert HB w ogólnej sprzedaży w pierwszym trymestrze roku YoY

Jak widać na powyższym wykresie, oferty HB, stworzone na bazie oferty podstawowej cieszyły się w pierwszym trymestrze tego roku bardzo dużym powodzeniem. Warto więc rozważyć rozszerzenie oferty, również poza terminami, w których obowiązują pakiety. Ogromnym plusem takich ofert jest również fakt, że nie wymagają tworzenia dodatkowych stawek ani planów cenowych - można je w łatwy sposób podpiąć pod cenę dnia na zasadzie obowiązkowej dopłaty za posiłek. Tworzenie ofert z wyżywieniem potrafi również w znaczny sposób zwiększyć atrakcyjność oferty na stronie w stosunku do oferty pośredników, którzy zazwyczaj umożliwiają rezerwację tylko ze śniadaniem.

Biorąc pod uwagę jak łatwe jest uruchomienie takiej oferty, warto stworzyć ją chociażby testowo aby przekonać się czy w danym typie obiektu rzeczywiście się sprawdzi - może okazać się, że tego właśnie potrzebowali nasi goście i zwiększy to liczbę rezerwacji również poza sezonem.

Sara Antoszewicz, Revenue Manager