Co nowego w Upper 5? cz. 2<br> Intuicyjność, wygoda i skuteczność.

Nowy interfejs systemu rezerwacyjnego UPPER 5 przyniósł rewolucyjne zmiany. Już od pierwszego kontaktu czuć powiew świeżości nowego interfejsu użytkownika. Nowa wersja jest tak skuteczna jak tego oczekiwaliśmy, a pierwsze komentarze hotelarzy i realnych gości (końcowych użytkowników systemu) są również bardzo pozytywne. Co się zmieniło w tej wersji systemu i dlaczego?

Sukces nie byłby możliwy bez naszego doświadczenia oraz stałego rozwoju kluczowego produktu Profitroom jakim jest UPPER Booking Engine. Od ponad 7 lat nasza firma tworzy i rozwija nowoczesne systemy rezerwacyjne dla hoteli, a co kilkanaście miesięcy prezentujemy odświeżoną wersję UPPER. Każda kolejna iteracja systemu była odpowiedzią na ewolucję rynku hotelowego online i realne zapotrzebowanie zarówno hoteli jak i gości.

UPPER 1.0

Był pierwszym systemem rezerwacji online w Polsce i jednym z pierwszych tego typu rozwiązań na świecie. Wyróżniał się innowacyjnym, dynamicznym kalendarzem oraz możliwością definiowania ofert specjalnych (to Profitroom wprowadził pojęcie “ofert specjalnych” do polskiego słownika e-commerce dla hoteli). Dziś z uśmiechem wspominamy popularność “oferty dla zakochanych”, którą wówczas sprzedawał niemal każdy hotel - może stąd ostatni wyż demograficzny w Polsce :-)

UPPER 2.0

Przyniósł bardzo nowatorski, jak na swoje czasy, interfejs użytkownika zorientowany na czytelny wybór daty i dynamiczną prezentację dostępnych ofert i pokoi na jednym widoku. W wersji tej mocno eksperymentowaliśmy też z liczbą kroków rezerwacji oraz typem i kolejnością dodatków do rezerwacji (cross selling).

UPPER 3.0

Był odpowiedzią na wzrastającą popularność i sprzedaż pakietów pobytowych, które wymagały lepszego opisu i ekspozycji w systemie. 3.0 był też pierwszym naszym systemem, który upraszczał gościowi zrozumienie skomplikowanych cenników aranżacji pokoi.

UPPER 4.0

Powstał w niecały rok po 3.0 na pierwszy rzut oka był jedynie odświeżeniem szaty graficznej poprzednika. W rzeczywistości jednak wprowadził rewolucyjną możliwość osadzenia na stronie dwóch niezależnych interfejsów użytkownika, bazując na danych z tylko jednego systemu. Dostępny był tryb CITY (dedykowany sprzedaży pokoi w hotelach miejskich) inspirowany portalami rezerwacyjnymi OTA oraz tryb Browse (dedykowany hotelom wypoczynkowym, o bogatej ofercie pakietowej).

UPPER 4 był też pierwszym w pełni mobilnym systemem Profitroom, korzystał z dobrze dziś znanej (wtedy rewolucyjnej) techniki RWD - czyli tzw. układu responsywnego.

Od premiery UPPER 4 minęły już ponad 2 lata. Wykorzystaliśmy ten czas na pracę rozwojową nad różnymi prototypami nowej generacji systemów rezerwacyjnych. Prototyp, który sprawdził się najlepiej miał nazwę kodową “UPPER Web” i to na bazie jego funkcjonalności zbudowaliśmy finalną wersję UPPER 5.

UPPER 5

Od strony szaty graficznej postawiliśmy na dużą przejrzystość i czytelność. Zadaniem projektantów UPPER 5 było stworzenie maksymalnie uniwersalnego projektu, który zapewni najwyższą możliwą użyteczność bez względu na typ urządzenia, na którym będzie uruchomiony.

Mobile first

Mobile first to ostatnio jedno z najczęściej wypowiadanych sformułowań w designie. Nie bez powodu: w statystykach naszych Klientów widzimy 100% przyrosty ruchu mobilnego z roku na rok. Google ostatnio pochwalił się informacją,  że w niektórych krajach notuje więcej wyszukiwań mobilnych niż z komputerów stacjonarnych.

Nie możemy jednak zapominać o klasycznych laptopach i komputerach stacjonarnych, które są obecne w każdym biurze i domu. Przyszłość jest nie tylko mobilna ale przede wszystkim wieloekranowa. Obecnie mamy do czynienia z kilkunastoma tysiącami różnych urządzeń, które posiadają tysiące kombinacji wielkości, rozdzielczości czy też proporcji ekranów. Sprawia to, że nie projektujemy już na konkretną, z góry uznaną za najbardziej popularną wielkość ekranu. System rezerwacji musi obsłużyć dosłownie każde urządzenie wyposażone w ekran i dostęp do internetu.  UPPER 5 jest na taką przyszłość przygotowany. Wyposażyliśmy go w pełni responywny interfejs, funkcjonujący na dowolnym smartfonie, tablecie czy laptopie. Interfejs jest przystosowany nawet do wielkogabarytowych monitorów z rozdzielczością FullHD i wyższą. Wszystkie elementy są w pełni dotykowe, a przy ich projektowaniu sprawdzaliśmy czy wielkość jest wystarczająca do swobodnej obsługi zarówno za pomocą dotyku jak i tradycyjnych myszek i touchpadów.

Zestawienie różnych rozmiarów ekranów urządzeń na systemie Android:

źródło: http://opensignal.com/reports/2014/android-fragmentation/

Fragmentacja rozmiarów urządzeń działających na ststemie Android:

źródło: http://opensignal.com/reports/2014/android-fragmentation/

Zupełnie nowy design: Panel wyboru daty i liczby osób

Najbardziej charakterystyczną cechą UPPER 5 jest zupełnie nowy panel wyboru daty i osób.

Bloki kalendarza i konfiguracji aranżacji są klikalnymi obszarami, z bardzo czytelną, mocną czcionką. Ich układ również nie jest przypadkowy, podział na 4 części jest konsekwentnie wykorzystywany przy responsywnej adaptacji interfejsu do mniejszych ekranów. Zapewnia to bardzo wysoką czytelność i łatwość kliknięcia nawet na ekranach małych smartfonów. Dodaliśmy też bardziej czytelną opcję przełączenia systemu w tryb rezerwacji wielopokojowej.

Lista dostępnych pokoi...

Kolejnym widokiem zaprojektowanym zupełnie od podstaw jest lista dostępnych pokoi. Jednym z naszych głównych spostrzeżeń z poprzednich wersji systemu był fakt, że liczba cen wyświetlanych gościom naraz (nawet w obrębie jednego pokoju) była zbyt duża. Polityki sprzedażowe hoteli zakładają nawet kilkadziesiąt pakietów pobytowych dostępnych dla jednego typu pokoju.

Jak sobie z tym poradziliśmy? W najprostszy dla gościa sposób - usunęliśmy szczegółowe informacje o ofertach z pierwszego widoku. Ułatwiliśmy tym samym porównanie samych pokoi, odtąd każdy pokój może być opisany czytelnymi cechami typu powierzchnia, liczba łóżek czy klimatyzacja. To informacje, których użytkownicy systemu szukali, a które niejednokrotnie ukryte były w zawiłym opisie tekstowym pokoju.

Gdy gość zdecyduje się w którym pokoju chce dokonać rezerwacji, może rozwinąć listę dostępnych w nim ofert - czyli mówiąc krótko cennik danego pokoju. Lista dostępnych ofert zostaje zawężona tylko do tych, które faktycznie można rezerwować w wybranym terminie. Nie oznacza to, że zrezygnowaliśmy z prezentacji pozostałych pakietów. Są dostępne po rozwinięciu alternatywnych propozycji, a ich rezerwacja wymaga po prostu dopasowania terminu.

… lub lista dostępnych ofert

Wprowadziliśmy też kolejną innowację w zakresie wyboru właściwej oferty. Teraz  UPPER 5 umożliwia przełączenie widoku z  listy dostępnych pokoi na listę dostępnych ofert. Na pierwszy rzut oka nie różni się to od przełączenia systemu w tryb przeglądania pakietów czyli tzw. Browse. Jednak różnica jest zasadnicza - w wypadku listy ofert mamy już wybrany termin pobytu oraz liczbę osób. Oznacza to, że gość przegląda finalną kalkulację ceny pobytu w danej ofercie i może szybko porównać ceny pokoi dostępnych w tych ofertach. Dodatkowo analogicznie do cech pokoi wprowadziliśmy cechy ofert aby ich porównanie było jeszcze łatwiejsze. Tryb listy dostępnych ofert to funkcja, która sprawdzi się szczególnie w obiektach wypoczynkowych i liczymy, że zdecydowanie skróci czas wyboru konkretnej oferty na pierwszym kroku rezerwacji.

O konfiguracji nowych cech pokoi i ofert pisaliśmy w poprzednim artykule tutaj.

Nie tylko system rezerwacji, ale cały ekosystem sprzedażowy hotelu

Jedną z najbardziej cenionych przez hotelarzy usług, oferowanych przez Profitroom jest wsparcie marketingowo - sprzedażowe. Przez lata współpracy z najlepszymi obiektami hotelowymi w Polsce wypracowaliśmy skuteczne metody i narzędzia sprzedaży online. Na pewno spotkaliście się już Państwo z kampaniami wakacyjnymi hoteli, które kierowały na specjalne strony docelowe - tzw. landing pages. Szeroko znana jest też cała rodzina wtyczek rezerwacyjnych, które wdrażamy na stronach WWW naszych Klientów. Ten bezcenny bagaż doświadczeń, a także konkretnych danych analitycznych sprawił, że postanowiliśmy oddać w ręce hotelarzy jeszcze bardziej kompleksowe narzędzie.

UPPER 5 nie jest już tylko systemem rezerwacji online - to rozbudowany ekosystem sprzedażowy hotelu. W jego skład wchodzi Booking Engine, oraz system generujący skuteczne Landing Page ofert specjalnych i voucherów. To rozwiązanie, które nawet starszą technologicznie stronę WWW zamieni w skuteczne źródło rezerwacji bezpośrednich. Odtąd możliwe jest kierowanie ruchu gości bezpośrednio na stronę docelową z opisem oferty i specjalną wersją systemu rezerwacji online, zoptymalizowaną do sprzedaży danej oferty. Przygotowaliśmy też nowe, zoptymalizowane listy pakietów pobytowych i voucherów - tzw. tryb “Browse” systemu. Wszystko to jest wbudowane w system UPPER 5, bez dodatkowych kosztów i opłat, natychmiast gotowe do działania.

Pomoc kontekstowa

Skomplikowana oferta wielu hoteli to problem z którym musi się zmierzyć każdy rezerwujący. Rate plany, BAR, Nonref, HB i cała masa innych sformułowań to dla każdego hotelarza chleb powszedni. Problem polega na tym, ze większość rezerwujących nie ma pojęcia czym one są, a wielu nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że jeden pokój można kupić na wiele sposobów. Oczywiście świadomość użytkowników rośnie proporcjonalnie do wzrostu sprzedaży przez kanały online, jednak nadal jest stosunkowo niewielka. Między innym z tego powodu UPPER 5 został podzielony na etapy wyboru pokoju i oferty, a w każdym punkcie styku z bardziej skomplikowanymi informacjami pojawia się pomoc kontekstowa systemu.

Łatwa integracja z dowolną stroną internetową

Protoplasta UPPER 5 czyli prototypowy UPPER Web naszym systemem w pełni integrowalnym w szatę graficzną strony WWW. Wiele z naszych nagrodzonych w konkursach witryn hotelowych posiadało wbudowaną wersję UPPER Weba. Takie podejście z założenia gwarantuje kontynuację doświadczeń wizualnych ze strony WWW wewnątrz systemu rezerwacyjnego. Buduje większe zaufanie do prezentowanej w nim oferty i przede wszystkim nie zaskakuje użytkownika niespójnym wizualnie interfejsem, pod obcym adresem WWW (co ma miejsce nawet w przypadku znanych na całym świecie systemów rezerwacyjnych). Można więc założyć, że im bliżej strony WWW znajduje się system, tym większą skuteczność będzie miał jego interfejs. UPPER 5 kontynuuje te wzorce i umożliwia osadzenie go na stronie na kilkanaście sposobów, w zależności od potrzeb i możliwości technicznych danej witryny. Może być całkowicie wbudowany w interfejs witryny, pojawiać się nad nią (w okienku typu popup) lub przekierowywać na niezależną, zabezpieczoną certyfikatem domenę. Za każdym razem jego wygląd jest maksymalnie spójny z szatą graficzna i identyfikacją wizualną hotelu.

Skad wiemy, że system jest skuteczny?

UPPER 5 już na etapie pierwszych makiet i prototypów poddawany był nieustannym testom i analizom. Na etapie projektowania powstało ponad 50 rewizji projektu docelowego! Korzystamy z kilku niezależnych systemów śledzących każdy ruch myszki, kliknięcie czy przewinięcie strony WWW. Przeprowadziliśmy też badania użyteczności z rzeczywistymi użytkownikami i cały czas badamy ich zachowanie w systemie. Efekt? Gigabajty danych, nagrań zachowań i wykresów analitycznych, nad którymi pracujemy każdego dnia.

Od uruchomienia UPPER 5 pod koniec marca do dzisiaj system został zaktualizowany już sześć razy, a kolejne tyle aktualizacji mamy zaplanowane na przyszłość. Taką pracę rozwojową umożliwia nam całkowicie chmurowa architektura aplikacji, która sprawia że w dowolnym momencie możemy aktualizować wszystkie uruchomione systemy. Bez konieczności instalacji, akceptacji aktualizacji czy nawet świadomości korzystających z systemu użytkowników.

Odtworzona sesja rezerwacyjna jednego z użytkowników podczas badania użyteczności:

Mapa cieplna pokazująca obszary największej uwagi użytkownika:

Co dalej?>

System stale się rozwija, pracujemy nad aktualizacjami i poprawkami interfejsu. W najbliższym czasie można się spodziewać kolejnych usprawnień na urządzeniach mobilnych, aktualizacji interfejsu rezerwacji wielopokojowej oraz dziesiątek innych aktualizacji, mających jeden cel - Simply More Bookings!

Zachęcamy do zapoznania się z serią artykułów opisujących dokładnie pozostałe funkcje systemu:

Co nowego w Upper 5? cz. 1: Łatwe porównanie cech pokoi i ofert

Co nowego w Upper 5? cz. 3: Łączenie ofert w jednej rezerwacji

Co nowego w Upper 5? cz. 4 Łatwiejsze rezerwacje wielopokojowe

Zapraszamy do zobaczenia systemu na własne oczy. Upper w wersji 5.0 działa od połowy kwietnia z sukcesem na pierwszych stronach hotelowych, m.in. na: